Nippon Paint, 1881 yılında Sn. Moteki Jujiro tarafından Tokyo’da kurulmuştur ve şu anda Asya’daki en büyük kaplama üreticisidir. Şirket Japonya’daki ilk boya fabrikasıdır.
Nippon Paint, 1962’de bir Singapurlu bir ortak girişimi kurarken küreselleşme yolunda ilk adımını atmıştır. Nippon Paint Holdings Co. Ltd, Asya’daki ilk Nippon Paint fabrikasının bulunduğu Singapur’da bulunan merkez ofisi ile NIPSEA Group‘la stratejik bir hissedarlık inşa edilmiştir. NIPSEA Grubu, toplam 16 ülke ve bölgeye genişlemiştir. Sadece Asya’ya yayılmış 16 lokasyonda 70’ten fazla NIPSEA şirketi ve 22.000 çalışanı ile müşterilerinin yerel ihtiyaçlarına göre hizmet vermektedir.

Nippon Paint Holding, otomotiv boyaları, dekoratif boyalar, endüstriyel boyalar, deniz boyaları, yol çizgi boyaları, özel teknolojik boyalar, elektronik ve enerji alanında kullanılan boyalar üzerine iş kollarında Japonya, Asya (Nepsea), Amerika, Avrupa olmak üzere 4 bölgede faaliyet göstermektedir. Nippon Paint Holding in 27 ülke ve bölgede, toplam 25.000 çalışanı ve 150 den fazla şirketi bulunmaktadır.